16 marca 2018
Od niespełna dwóch miesięcy każdy z nas może skontrolować, czy prowadzenie samochodu po udanej imprezie to dobry pomysł. Mieszkańcy mogą korzystać z dokładnie skalibrowanego alkomatu, bez kasy i angażowania mundurowych.
Od niespełna dwóch miesięcy każdy z nas może skontrolować, czy prowadzenie samochodu po udanej imprezie to dobry pomysł. Mieszkańcy mogą korzystać z dokładnie skalibrowanego alkomatu, bez kasy i angażowania mundurowych.
…i chociaż ów alkomat znajduje się w holu gorlickiej komendy policji, to do sprawdzenia stanu trzeźwości nie potrzebujemy pomocy funkcjonariuszy.
Badanie trwa zaledwie kilka sekund i, co ważne, nikt o nic nie pyta. Alkomat jest samoobsługowy, a trzeźwość można sprawdzić całkowicie anonimowo.
Urządzenie jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, którzy uważali, że badanie alkomatem w komendzie jest uciążliwe, bo trwa zbyt długo ze względu na konieczność podawania swoich danych i legitymowania się dowodem osobistym. Dodatkowo do procesu sprawdzenia trzeźwości konieczna była obecność policjanta, który wykonywał badanie, na tym samym urządzeniu, którym sprawdzani są kierowcy zatrzymani za jazdę na podwójnym gazie.
Ale od początku…
Alkomat nie rzuca się w oczy, jednak dyżurny siedzący za ladą w holu komendy podpowie, gdzie ów się znajduje.
Obok alkomatu wisi krótka instrukcja obsługi:
Naciśnij górny zielony przycisk na panelu LCD – czytamy na początku.
Po wykonaniu tej czynności na panelu wyświetla się napis „Włóż słomkę”.
Słomki znajdują się tuż przy alkomacie, wyglądają tak samo, jak te do napojów.
Po włożeniu słomki do gniazda ustnika, na panelu wyświetla się komunikat „Dmuchaj” – należy wziąć głęboki wdech i mocno dmuchać przez 5 do 10 sekund, aż do zapełnienia się kolorem paska procentowego.
Zaraz po wykonaniu tej czynności na ekranie pojawia się informacja o analizie próbki, a po kilku sekundach wyświetla się ostateczny wynik pomiaru.
Z alkomatu można korzystać cały czas, jest on dostępny przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – powiedział w rozmowie z nami aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.
Urządzenie jest systematycznie kalibrowane, co gwarantuje precyzję pomiaru i stabilność działania, a badanie jest zupełnie darmowe.
Alkomat został zakupiony na wniosek burmistrza Miasta Gorlice Rafała Kukli ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie alkoholizmowi w ramach prowadzonej od 10 lat akcji edukacyjnej „NO promil NO problem”. Do komendy policji przekazano go na podstawie umowy użyczenia.