9 kwietnia 2018
W dniu 4 kwietnia w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach odbyło się spotkanie adresowane do organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli samorządów gminnych z subregionu sądeckiego.
W wydarzeniu uczestniczyło ok. 70 osób, a spotkanie poświęcone było tematyce związanej z potrzebą realizowania w gminie skutecznych i uzasadnionych działań w obszarze profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych.
Konferencja miała na celu zachęcenie licznie zlokalizowane oraz zarejestrowane w subregionie sądeckim organizacje pozarządowe do poszerzenia swoich obszarów specjalizacji oraz do większej koncentracji na zadaniach związanych z profilaktyką uzależnień, do czego przekonywali przedstawiciele takich organizacji jak: fundacja PRAESTERNO, Homo Homini im. Karola de Foucauld oraz Stowarzyszenie Monar i PARASOL, którzy w trakcie spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami z realizacji programów o udowodnionej skuteczności, rekomendowanych przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Słuchacze zapoznali się także z ogłaszanymi konkursami ofert w obszarze uzależnień przez Województwo Małopolskie oraz możliwościami ubiegania się o środki pieniężne w obszarze zdrowia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Podczas II części spotkania adresowanej do przedstawicieli gmin, dyrekcja Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, tj. Krzysztof Brzózka wraz z Katarzyną Łukowską przedstawili zmiany w polityce alkoholowej, w tym nowe kompetencje gmin w zakresie ograniczania dostępności alkoholu oraz modyfikacje w procedurze zobowiązania do lecznictwa odwykowego. Prelekcję na temat finansowania zadań z obszaru rozwiązywania problemów uzależnień wygłosił Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej, Pan Janusz Kot, który między innymi zwróci uwagę na nieprawidłowości w zakresie wydatkowania środków na zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom.
Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do zdobycia czy poszerzenia wiedzy oraz wymiany doświadczeń. Na koniec spotkania zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa. Na spotkaniu Miasto Gorlice reprezentował Piotr Gajda – Inspektor w Wydziale , Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM Gorlice, a ramienia organizacji pozarządowych uczestniczyli. Pan Jan Taboł i Pani Grażyna Wawrzonek ze Stowarzyszenia Gorlicki Klub Abstynenta EGIDA.
źródło. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
link do strony:
Autor: źródło. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.