Tydzien Pozytywnych Inicjatyw

26 sierpnia 2019

Tydzień Pozytywnych inicjatyw jest odpowiedzią na nie zawsze dobrze wykorzystywany przez dzieci i młodzież wolny czas w okresie letnich wakacji.

W trakcie akcji młodzi wolontariusze ze Stowarzyszenia Ponad Ograniczeniami pokazali alternatywne formy spędzania wolnego czasu, zachęcali do rozwoju oraz poszukiwań nowych zainteresowań, jak prowadzić Zycie wolne od nałogów  oraz wywierać pozytywny wpływ na  innych ludzi w swoim otoczeniu. Za nami kolejna, już VI edycja niesamowitego wydarzenia – Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach, który odbył się w tym roku w dniach 22-28 lipca.

Przez cały ostatni tydzień lipca Gorliczanie mieli okazję do spędzania wolnego czasu razem z wolontariuszami z rożnych stron Polski. Każdego dnia mieliśmy do zaoferowania wyjątkowe wydarzenia i akcje:

kampanie społeczne

Jak co roku podczas Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw przeprowadzono kampanię profilaktyczną „No promil – No problem”. Głównym założeniem tej akcji jest uświadamianie o tragicznych skutkach prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i tym samym zapobieganie takim sytuacjom. Wolontariusze zachęcali przechodniów do podpisywania Deklaracji Świadomego Kierowcy oraz Pasażera, zapobiegania prowadzeniu pod wpływem środków odurzających oraz zwracania uwagi innym, z czym wiąże się prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Nowością była kampania o charakterze edukacyjno – profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której celem jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia.

Zajęcia dla dzieci

Każdego poranka pod namiotami na terenie szkoły MZS nr 5 przy ul. Krakowskiej 5 odbywały się zajęcia dla dzieci. Tematem przewodnim całego Tygodnia był „Superbohater”. Oprócz tego nie zabrakło śpiewów, tańców, zabaw i zajęć plastycznych. Na koniec tygodnia – jak co roku – żadne dziecko nie chciało rozstać się z wolontariuszami. Po południu, równocześnie z codziennymi wydarzeniami odbywały się nieco „luźniejsze” zajęcia, które zazwyczaj przyjmowały formę warsztatów. Do dyspozycji dzieci były także darmowa trampolina i duża dmuchana zjeżdżalnia.

 W takcie akcji prowadzone były m.in. Prace społecznie użyteczne: codziennie przed południem po ulicach niósł się dźwięk trzepanych dywanów; wolontariusze pomagali w ten sposób starszym i potrzebującym osobom, które nie są w stanie poradzić sobie z tymi czynnościami samodzielnie.

Klub młodzieżowy KONTRAST: od poniedziałku do piątku, w godzinach późno popołudniowych, zorganizowano klub młodzieżowy „Kontrast”.

Wydarzenie dnia: pierwszym wydarzeniem, które odbyło się w poniedziałek, był nieodłączny Turbo Kozak, czyli konkurs umiejętności piłkarskich, który przyciąga wiele młodszych i starszych zawodniczek i zawodników.

W środę, na terenie całego miasta Gorlice odbyła się pierwsza edycja gry miejskiej o nazwie „Gorlicjada”, stworzonej przez jedną z naszych wolontariuszek. Scenariusz gry oraz punkty charakterystyczne nawiązywały do historycznie ważnych dla naszego regionu wydarzeń.

Każdego popołudnia na terenie boiska MZS nr 5 w Gorlicach przygotowano wydarzenie dnia, które przyciągało wielu uczestników, głodnych wrażeń i dobrej zabawy. Wszystko po to, aby promować zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

Zawody siłowe, tak jak Turbo Kozak są nieodłącznym wydarzeniem każdej edycji Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw. Jak co roku, współorganizatorem zawodów jest siłownia Akademia Sportu. Gorliccy Strongmani konkurowali ze sobą w drużynach dwuosobowych.

Festiwal gier planszowych – To wydarzenie dedykowane było każdemu, kto lubi dobrą zabawę i zdrową rywalizację! W tym roku przygotowano bardzo duży wybór gier planszowych, który pozwalał na wzięcie udziału osobom w każdym wieku. W planszówki grały dzieci, rodzice i nawet dziadkowie.

Koncert Joyful Voice

W sobotę, w Domu Nauczyciela mieliśmy przyjemność gościć krakowski chór Gospel – Joyful Voice. Nazwa zespołu po polsku to „głos radości” i taki też głos każdy z widzów mógł usłyszeć. Chór swoim występem podzielił się z publicznością wypełniającą po brzegi salę Domu Nauczyciela nie tylko radością, ale także nadzieją, o której pani dyrygent opowiadała pomiędzy piosenkami.

Piknik rodzinny

Jak co roku, punktem kulminacyjnym Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw był niedzielny piknik rodzinny, na którym nie brakowało atrakcji dla każdego. Darmowe dmuchańce, animacje dla dzieci, pokazy i prezentacje Straży Pożarnej, konkursy zorganizowane przez Policję – program dla dzieci był bogaty, w całości ufundowany przez sponsorów. Dorośli również mogli skorzystać z naszej piknikowej oferty: mini strefa gastronomiczna, w której znalazły się food truck z pizzą, namiot z goframi i innymi łakociami, bezpłatne ciasto, kawa i herbata, ponadto bezpłatne konsultacje dietetyczne z analizą składu ciała a także rodzinna gra terenowa Panoo. Nie zabrakło też dramy, tańców i krótkiego występu zespołu muzycznego wolontariuszy Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia za rok!

Projekt był współfinansowany przez Miasto Gorlice w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Narkomanii na rok 2019.Autor: Tekst i zdjęcia : Sowarzyszenie Ponad Ograniczeniami